Już 11,5 tysiąca pożarów traw w tym roku

 

– Pożary traw stanowiły 1/3 wszystkich zeszłorocznych pożarów. Angażowano do nich wielu strażaków, którzy w tym czasie mogli reagować na inne zdarzenia, w których byli bardziej potrzebni – powiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński w piątek (22 marca br.) podczas inauguracji kampanii „STOP pożarom traw”.

Wypalanie traw to problem, z którym strażacy zmagają się co roku. Nadal są ludzie, którzy myślą, że wypalanie traw użyźnia ziemię. Dlatego MSWiA wspólnie z Państwową Strażą Pożarną prowadzi działania informacyjne w ramach kampanii „STOP pożarom traw”.

Przełom zimy i wiosny to czas, kiedy wzrasta liczba pożarów na łąkach i nieużytkach rolnych. W zeszłym roku odnotowano prawie 49 tys. pożarów traw i nieużytków. W ich wyniku życie straciło 7 osób.

W tym roku (od 1 stycznia do 20 marca) strażacy zanotowali już ponad 11,5 tys. pożarów traw i nieużytków. W ich wyniku jedna osoba zmarła, a 13 zostało rannych. Dla porównania w analogicznym okresie 2018 roku pożarów było o połowę mniej – prawie 5,5 tys. Nikt wówczas nie zginął, a rannych zostało 15 osób.

– Tych pożarów mogłoby nie być. Około 94 proc. pożarów jest spowodowanych przez człowieka. Takich działań można uniknąć, gdyby świadomość była wyższa – podkreślił wiceminister Jarosław Zieliński.

Każda interwencja i gaszenie pożarów traw to również wydatek finansowy. Należy pamiętać, że w tym samym czasie strażacy mogą być potrzebni do ratowania ludzkiego życia w innym miejscu. – Niektóre pożary np. torfowisk gasimy przez kilka dni lub tygodni. Straty są olbrzymie. Bardzo często pożary przenoszą się na budynki mieszkalne, lasy czy torfowiska. Odbudowa lasu trwa kilkadziesiąt, a torfowiska kilkaset lat. Straty mogą być nieodwracalne – powiedział gen. brygadier Leszek Suski.

Wiceszef MSWiA przypomniał, że wypalanie traw jest zabronione. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5 tys. zł.

źródło MSWIA